Uwaga na leki – grypa i przeziębienie. Jak bezpiecznie przetrwać sezon infekcji wirusowych? Druga odsłona kampanii edukacyjnej Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków
Sezon zachorowań na przeziębienia i grypę nabiera tempa wraz ze zmienną jesienną pogodą. Codziennie jesteśmy narażeni na kontakt z dziesiątkami różnych wirusów, które powodują przeziębienie, choroby grypopodobne, a także grypę. W przypadku infekcji najważniejsze jest skuteczne i bezpiecznie leczenie objawów. Dzięki akcji: „Uwaga Na Leki – grypa i przeziębienie”, dowiedzą się Państwo, co należy robić, gdy wystąpią pierwsze objawy choroby, dlaczego tak ważne jest odróżnienie grypy od przeziębienia, a także na co zwrócić uwagę podczas samoleczenia, aby bezpiecznie i szybko wyzdrowieć? Kiedy koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, a kiedy wystarczy pozostać w domu i zwalczać objawy? Kiedy jesteśmy narażani na powikłania choroby? Których leków nie wolno łączyć i które nie są wskazane dla dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy krótko, przystępnie i rzeczowo. Wszystko po to, aby pacjenci byli bardziej świadomi istniejących zagrożeń, a dzięki temu bezpiecznie i szybko wrócili do zdrowia.
Dlaczego o tym mówimy?
Większość z nas przynajmniej raz w roku choruje na infekcję wirusową, a każdego roku około 4 mln Polaków cierpi z powodu grypy lub chorób grypopodobnych. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w lutym 2018 r. odnotowano blisko milion zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dziesięć osób zmarło. Grypa niesie ze sobą poważne ryzyko powikłań, na które narażeni są nie tylko seniorzy i małe dzieci, ale wszyscy zarażeni wirusem. Wirus grypy zaostrza choroby przewlekłe, w tym przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i astmę, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycę. Aż 93% chorych w Polsce hospitalizowanych z powodu grypy ma ostre objawy ze strony układu oddechowego. Grypa jest też bardzo niebezpieczna dla kobiet ciężarnych, aż 32% tych, które zaraziły się wirusem grypy wymagało hospitalizacji. Według statystyk, średnio co minutę na świecie z powodu grypy umiera 1 osoba.
Bezpieczne leczenie grypy i przeziębienia
Zmarginalizowana i niewyleczona infekcja wirusowa, zwłaszcza grypa może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań np. zapalenia oskrzeli i płuc. Na powikłania szczególnie narażone są osoby z grupy ryzyka, m.in. osoby starsze, małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby otyłe, a także pacjenci chorujący przewlekle. Bardzo ważne jest rozpoznanie rodzaju infekcji. Pomoże w tym tabela porównująca przebieg oraz objawy przeziębienia i grypy. Zastosowanie się do kilku ważnych zaleceń pozwoli skrócić czas choroby, zadbać o bezpieczeństwo bliskich i szybszy powrót do zdrowia. Szczególna uwaga należy się lekom zażywanym w celu łagodzenia objawów choroby. Nie wszystkie dostępne na rynku preparaty są odpowiednie dla każdego pacjenta. Nie należy również łączyć kilku leków na podobne objawy, ponieważ może się okazać, że ich skład jest bardzo podobny, a przyjmowanie dużo większych dawek niż jest to zalecane, jest bardzo niebezpieczne dla organizmu. Grypa, podobnie jak przeziębienie, to konsekwencja infekcji o podłożu wirusowym, dlatego nie wyleczy jej żaden antybiotyk. Nigdy nie należy stosować antybiotyków „na własną rękę”, bez zalecenia lekarza.
Kampania Uwaga Na Leki Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków ma na celu zwiększenie świadomości Polaków i zmianę niewłaściwych zachowań oraz przyzwyczajeń związanych ze stosowaniem produktów leczniczych oraz leczeniem infekcji wirusowych. Partnerem merytorycznym akcji: „Grypa i przeziębienie” w ramach kampanii Uwaga Na Leki jest PASMI Polski Związek Producentów Leków bez Recepty. Wszystkie informacje na temat grypy i przeziębienia dostępne są pod adresem www.uwaganaleki.pl.