Ruszył Europejski Tydzień Szczepień
W dniach 24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku inicjatywę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) promuje hasło „Długie życie dla wszystkich”, a jej celem jest podkreślenie znaczenia równego dostępu do szczepionek i szczepień, co przyczynia się do długiego życia w dobrym zdrowiu.
Szczepienie to mocny fundament długiego i zdrowego życia
Podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień, Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na zwiększenie świadomości społecznej na temat korzyści, jakie wynikają z realizacji szczepień oraz ryzyka związanego z niskim wskaźnikiem wszczepialności.
Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022
- Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciwko ospie dała każdemu po raz pierwszy równą szansę do walki przeciwko tej chorobie
- Wartość szczepionek nie jest mierzona w podanych dawkach. Jej miara to zdrowsze i dłuższe życie
- Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na choroby, które nękały poprzednie pokolenia
- Wszyscy ludzie na całym świecie muszą mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują i na które zasługują
Aktywne wsparcie szczepień realizowane przez polskich farmaceutów
Pomimo wyzwania logistycznego, jakie stanowiła organizacja pracy Aptecznych Punktów Szczepień – początkowo jedynie przeciw COVID-19, a później również przeciw grypie, farmaceuci po raz kolejny udowodnili, że są grupą zawodową na której można polegać. Proaktywne wsparcie systemu szczepień przez farmaceutów umożliwiło zaszczepienie przeciw COVID-19 ponad 1,8 mln pacjentów w ponad 1800 aptekach.
Na wzrost wyszczepialności społeczeństwa z pewnością wpłynęła możliwość przyjęcia w aptece szczepionki przeciw grypie. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG), w sezonie grypowym 2021/2022, zaszczepiła się rekordowa liczba Polaków – blisko 7% populacji ogólnej i 22% osób powyżej 65 r.ż. Od 11 stycznia br. farmaceuci posiadający odpowiednie uprawnienia w tym zakresie, zaszczepili w aptekach blisko 8,5 tys. pacjentów, którzy docenili fachowość wykonanej usługi i jej łatwą dostępność.
Aby podtrzymać ten wzrostowy trend, bezsprzecznie należy kontynuować realizację bezpłatnych szczepień w aptekach, a także poszerzyć uprawnienia farmaceutów w zakresie realizacji szczepień przeciw innym chorobom zakaźnym. Kluczowe jest również włączenie realizacji szczepień w aptekach do tzw. świadczeń gwarantowanych finansowanych z budżetu państwa oraz wpisanie tej usługi do ustawy o zawodzie farmaceuty.