XII debata ekspertów Flu Forum 2020. Naczelna Izba Aptekarska z nagrodą Flu Fighter
Flu Forum to największe spotkanie przedstawicieli instytucji publicznych i samorządów zawodowych, ekspertów medycznych, posłów, a także dziennikarzy podczas którego inaugurowany jest sezon grypowy. Doroczna debata niezależnych ekspertów przedstawia pozytywne dla społeczeństwa skutki szczepień przeciwko grypie.
XII. edycję spotkania uroczyście otworzyli: prof. Adam Antczak – Przewodniczący Rady Naukowej OPZG, Tomasz Latos – Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia oraz Beata Małecka-Libera – Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia.
Podczas spotkania zwrócono szczególną uwagę na rozszerzenie dostępności do szczepień dla pacjentów z tzw. grup ryzyka oraz na rolę jaką w tym procesie odgrywają pracownicy ochrony zdrowia. Wydarzenie zostało podzielone na dwa panele dyskusyjne. W panelu „Rola pracowników ochrony zdrowia w poszerzaniu dostępności do szczepień” wzięli udział:
-prof. dr hab. n. med. Adam Antczak – Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
-Izabela Kucharska – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarny
-prof. dr hab. n. med. Marcin Czech – Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego; Instytut Matki i Dziecka
– Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
-dr n. farm. Piotr Merks – Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji
-dr hab. n. med. Ernest Kuchar – Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
-dr n. o zdr. Maria Cianciara – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych
-dr Bożena Janicka – Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia
-dr Jacek Krajewski – Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Podczas dyskusji eksperci poruszyli tematy i zagadnienia związane z czynnikami warunkującymi dostępność szczepień dla pacjentów tj. wizyta kwalifikująca, miejsce realizacji szczepienia, długość ścieżki pacjenta czy szczepionki refundowane.
W obliczu COVID-19 rola farmaceutów i możliwość wykonywania szczepień w aptekach nabiera nowego znaczenia. Należy podkreślić, że podczas pandemii apteki pracują nieprzerwanie udzielając porad i zapewniając dostępność niezbędnych leków dla pacjentów. Realizację szczepień w polskich aptekach należy traktować jako usługę przyszłości, której fundamenty stanowić będzie przeszkolenie farmaceutów oraz konieczne zmiany prawne.
– Zasadna jest jak najszybsza zmiana prawa i umożliwienie farmaceutom wykonywania szczepień przeciw grypie. Aktualnie farmaceuci, nie są uprawnieni ani do dokonywania badania kwalifikacyjnego ani do realizacji samego szczepienia – podkreśliła prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Według prof. dr hab. n. med. Marcina Czecha farmaceuci stanowią grupę zawodową profesjonalistów, których potencjał nie jest wykorzystany, jednak bez rzetelnego przygotowania do szczepień najmniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje. – Farmaceuci muszą w pełni przygotować się do szczepień. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby ta usługa była obecna w aptekach, ale musicie być czujni – tutaj nie ma miejsca na najmniejszy błąd – podkreślał profesor.
Zdaniem prof. dr hab. n. med. Adama Antczaka, Przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy: – Kwestia szczepień w aptekach nabiera kluczowej roli w obliczu pandemii. Wymaga to oczywiście przedyskutowania w środowisku lekarskim, ale pamiętajmy – tu nie ma konkurencji, to współpraca z lekarzami. Z opinią zgodziła się Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, dr Bożena Janicka, która zwróciła jednak uwagę na fakt, że zwiększenie uprawnień oznacza również przejęcie większej odpowiedzialności. – Szczepienia mogą się odbywać w aptece. Proszę przejąć tę pałeczkę, jeśli chodzi o szczepienia przeciw grypie. Nie mam nic przeciwko szczepieniom wykonywanym przez farmaceutów, wraz z idącymi za tym konsekwencjami –powiedziała prezes.
W obliczu wyzwań przed jakimi stoją polskie apteki, ważne obserwacje dotyczące szczepień przedstawił Darragh O’Loughlin, Sekretarz Generalny Irlandzkiej Unii Aptek (IPU, Irish Pharmacy Union.) W jego ocenie wprowadzenie szczepień do irlandzkich aptek nie zmniejszyło liczby pacjentów szczepiących się przeciwko grypie w gabinetach POZ, a przedstawione dane potwierdzają pozytywny trend, który zaobserwować można również w innych europejskich krajach m.in. w Wielkiej Brytanii. Przykłady płynące z Europy powinny pozytywnie wpłynąć na zainicjowanie zmian także w Polsce. Jak stwierdził wiceprezes NRA Michał Byliniak – Właściwie ukierunkowana opieka farmaceutyczna jest szansą na ewolucję roli aptek w polskim systemie ochrony zdrowia.
Podczas XII. eksperckiej debaty Flu Forum 2020 Naczelna Izba Aptekarska otrzymała nagrodę Flu Fighter – specjalne wyróżnienie dla instytucji, które w szczególny sposób angażują się w działania podejmowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.