Rozporządzenie w sprawie recept wchodzi w życie. Farmaceuci bez dodatkowych obowiązków
16 kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało ostateczną wersję rozporządzenia w sprawie recept. Usunięto z niego kontrowersyjne zapisy, które pierwotnie nakładały na farmaceutę obowiązek określania na recepcie poziomu odpłatności za lek w przypadku, gdy nie zrobi tego lekarz.
– Miało to dotyczyć sytuacji, w której wskazanie byłoby zależne od wieku lub płci pacjenta. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie do lekarza, farmaceuta nie ma dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz systemów potwierdzających dostęp pacjenta do świadczeń. Aptekarz nie jest więc w stanie zweryfikować wskazania medycznego, choćby ze względu na płeć pacjenta, a także stopnia odpłatności za lek – tłumaczy Marian Witkowski, członek komisji legislacyjnej Naczelnej Izby Aptekarskiej.
– Nasze uwagi do projektu rozporządzenia przekazaliśmy niezwłocznie resortowi zdrowia. Ostatecznie przepis został poprawiony, dzięki czemu farmaceuci nie będą mieli obowiązku określania na recepcie poziomu odpłatności za lek. Pragnę również podziękować wszystkim farmaceutom, którzy zgłosili swoje uwagi bezpośrednio do ministerstwa, w ramach konsultacji społecznych. Tego typu inicjatywy pozwalają na kształtowanie lepszej jakości prawa – mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 18 kwietnia br. Pełna treść dostępna jest tutaj ⇐ (format doc).