Pierwsi farmaceuci z uprawnieniami do wykonywania szczepień
Blisko 1000 farmaceutów ukończyło już dwustopniowy kurs, uzyskując tym samym uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Kolejna grupa 6 tys. farmaceutów jest w trakcie szkoleń. Chętni do odbycia kursu mogą cały czas zgłaszać się do okręgowych izb aptekarskich.
Szkolenie teoretyczne
Blisko 6 000 farmaceutów ukończyło już teoretyczną część szkolenia z zasad wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Szkolenia organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) za pośrednictwem platformy e-learningowej dotyczą m.in.: kwestii medycznych w tym, wskazań i przeciwwskazań do szczepień oraz technicznych, związanych z prawidłową dokumentacją usługi w systemie elektronicznym. Kurs teoretyczny trwa 2 dni, a jego pozytywne zaliczenie umożliwia przystąpienie do części praktycznej.
W związku z dużym zainteresowaniem farmaceutów, okręgowe izby aptekarskie w dalszym ciągu przyjmują zgłoszenia chętnych na tę część szkolenia. Najbliższy termin szkoleń teoretycznych zaplanowany jest na 15-19 kwietnia br. O nowych terminach NIA będzie informować w kolejnych komunikatach.
Szkolenia praktyczne
Aktualnie w centrach symulacji jednostek szkolących, farmaceuci z całej Polski szkolą także praktyczne umiejętności wykonywania szczepień oraz odświeżają wiedzę z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. To jedna z kluczowych umiejętności niezbędna w przypadku pojawienia się u pacjenta wstrząsu anafilaktycznego, w odpowiedzi na podanie szczepionki przeciw COVID-19.
Aktualnie blisko 1 000 farmaceutów pozytywnie zaliczyło już obie części kursu, nabywając tym samym uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19.
Kwalifikacja do szczepienia
Zgodnie z opublikowanym w dniu 9 kwietnia br. rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciw COVID-19, farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni – po odpowiednim przeszkoleniu – będą mogli przeprowadzać także kwalifikację do szczepienia. Szkolenie teoretyczne w formie webinaru, którego organizatorem jest CMKP obejmie m.in.: obsługę aplikacji gabinet.gov.pl (w tym wystawienie i realizacja e-skierowania na szczepienie), a także zasadę samej kwalifikacji i e-kartę szczepień. Wśród omawianych zagadnień pojawią się również podstawy prawne szczepień w aptekach oraz zasady dystrybucji szczepionek. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia, farmaceuta oprócz samej procedury szczepienia będzie również uprawniony do przeprowadzania kwalifikacji pacjentów.
Terminy szkoleń dotyczących nabycia uprawnień do kwalifikacji będą przekazywane przez CMKP.