Drodzy Farmaceuci, Koleżanki i Koledzy,
jest mi niezmiernie miło poinformować, że już po raz piąty polscy farmaceuci będą mieli możliwość pogłębiania specjalistycznej klinicznej wiedzy w hiszpańskich uniwersyteckich aptekach szpitalnych w ramach Międzynarodowego Programu Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria.
Realizacja dotychczasowych edycji umożliwiła piętnastu farmaceutom – kierownikom aptek szpitalnych, doktorom nauk farmaceutycznych oraz młodym magistrom farmacji interdyscyplinarne, praktyczne szkolenia z zakresu m.in konsultacji pacjentów na oddziale, terapii monitorowanej stężeniem leku we krwi czy racjonalnej antybiotykoterapii w szpitalu.
Jestem przekonana, że w obliczu tak dynamicznie toczących się w Polsce zmian legislacyjnych, w tym wejścia w życie 16 kwietnia br. ustawy o zawodzie farmaceuty, która zdefiniowała opiekę farmaceutyczną jako świadczenie zdrowotne i jednoznacznie określiła rolę farmaceuty szpitalnego i klinicznego w systemie ochrony zdrowia, zdobycie przez kolejną grupę farmaceutów praktycznej, klinicznej wiedzy, jest bez wątpienia bardzo cenne i niewątpliwie przyczyni się do dynamiczniejszego rozwoju tej dziedziny farmacji w naszym kraju.
Serdecznie zapraszam do udziału w nadchodzącej rekrutacji!
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Ruszamy z kolejną edycją zagranicznych szkoleń dedykowanych farmaceutom szpitalnym i klinicznym. W dobie trwającej pandemii COVID-19, braków kadry medycznej i stale niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych społeczeństwa, rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia jeszcze nigdy nie była tak mocno uwypuklona. Biorąc pod uwagę liczne zmiany prawne dotyczące naszego sektora, poszerzanie uprawnień farmaceutów, które umożliwi aktywne wsparcie systemu, z pewnością będzie dotyczyć również obszaru lecznictwa zamkniętego (szpitale). Aby sprostać stawianym nam w przyszłości zadaniom niezbędne są praktyczna wiedza, dobre wzorce i motywacja do działania. Udział w programie zapewnia możliwość spojrzenia na pracę farmaceuty szpitalnego i klinicznego z dużo szerszej perspektywy, która uwzględnia szczegółowy zakres wykonywanych obowiązków i określa ramy dla pracy farmaceuty w szpitalu.
Zapraszam do rekrutacji zmotywowanych farmaceutów.
Katarzyna Gancarz
Kierownik Programu
Tłumacz medyczny j. hiszpańskiego
Termin: kwiecień 2022
Liczba miejsc: 1
Termin: maj 2022
Liczba miejsc: 1
Termin: maj 2022
Liczba miejsc: 2
Miejsce stażu
Szpital Uniwersytecki w Elche
Szpital Uniwersytecki w Elche
Szpital Uniwersytecki na Majorce
Szpital Uniwersytecki na Majorce
Termin stażu
kwiecień 2022
maj 2022
maj 2022
maj 2022
Farmaceuta
OIA w Krakowie
Wielkopolska OIA w Poznaniu
Śląska OIA w Katowicach
OIA w Warszawie
” (…) Staż w hiszpańskiej aptece szpitalnej był dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Pozwolił mi spojrzeć na zawód farmaceuty z innej perspektywy. Mogłam zobaczyć, jak w praktyce farmaceuta może wykorzystać swoją wiedzę zdobytą na studiach. W Hiszpanii farmaceuta stanowi część zespołu terapeutycznego, ma wgląd w historię choroby pacjenta, badania laboratoryjne, ma również możliwość zlecenia badań, jeśli uzna to za uzasadnione. Obecność farmaceuty w procesie leczenia pacjenta jest zauważalna, co bardzo przekłada się na bezpieczeństwo stosowanej farmakoterapii. Mam nadzieję, że również w Polsce rola farmaceuty zacznie być nieco inaczej postrzegana, a potencjał farmaceutów odpowiednio wykorzystany.” – mgr farm. Anna Grzywa, Aptekarz Polski 190 (168e)
” (…) pozycja farmaceutów klinicznych w hiszpańskim systemie ochrony zdrowia jest zdefiniowana i wyraźnie osadzona w realiach. Zrozumienie dla ich pracy, objawiające się odpowiednim poziomem zatrudnienia w podmiotach leczniczych, przedkłada się na wysoką jakość świadczonych usług, którą doceniają zarządzający oraz klinicyści. System uzyskiwania specjalizacji, działający na zasadzie 4-letniej rezydentury nadzorowanej przez farmaceutów-praktyków, pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności oraz na wybór dziedziny farmacji klinicznej, w której przyszły specjalista podejmie pracę. Wąskie wyspecjalizowanie farmaceutów klinicznych do pracy w określonym oddziale szpitalnym daje widoczne korzyści praktyczne i wydaje się, że jest to kierunek, którym powinna podążać polska farmacja kliniczna” – dr n. farm. Katarzyna Regulska, Aptekarz Polski 179 (159e)
„Głównym hasłem przewodnim Hiszpańskiej Farmacji Szpitalnej SEFH (Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria) jest „Juntos llegamos más lejos” co oznacza „Razem idziemy dalej. Myślę, że jest to również bardzo odpowiednie motto dla Polskich Farmaceutów Szpitalnych. Jeśli będziemy dążyć do celu RAZEM, to również i MY, Polscy Farmaceuci Szpitalni pójdziemy dalej. Bardzo cieszę się, że mogłam choć tak krótką chwilę spędzić w Szpitalu Uniwersyteckim w Elche, ponieważ dla mnie jest to ważne i niezapomniane doświadczenie, które z pewnością będzie miało wpływ na dalszą ścieżkę zawodową. To wspaniała przygoda, którą polecam każdemu, kto nie boi się wyzwań!” – mgr farm. Agnieszka Fenig, Aptekarz Polski 180 (158e)