KOMUNIKAT NACZELNEJ IZBY APTEKARSKIEJ W SPRAWIE OBOWIĄZKU WDROŻENIA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 560, z późn.zm.), zwana dalej „ustawą”, określa szczególne środki ochrony przeciwdziałające zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i szczególne środki ochrony małoletnich.
Stosownie do art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy, szczególnymi środkami ochrony małoletnich są standardy ochrony małoletnich.
Stosownie do art. 22b ustawy, obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich ma:
- placówka medyczna, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni;
- organizator działalności medycznej.
Zważywszy na niejednoznaczne unormowania, które nie wykluczają interpretacji, że apteka ogólnodostępna, będąca ex definitione placówką ochrony zdrowia publicznego, w której farmaceuci m.in. sprawują opiekę farmaceutyczną i świadczą usługi farmaceutyczne, jest „placówką medyczną, (…) w której przebywają lub mogą przebywać małoletni”, mając na uwadze, że wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego, a także fakt, że apteki mogą udzielać świadczeń zdrowotnych w coraz szerszym zakresie, takich jak: świadczenia w ramach opieki farmaceutycznej, szczepienia ochronne
i świadczenia w ramach programu pilotażowego dotyczącego zdrowia reprodukcyjnego, do którego mogą przystąpić osoby małoletnie, Naczelna Izba Aptekarska przygotowała wzór Standardów ochrony małoletnich dla aptek, które zdecydują się je wdrożyć.