Wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”
We wtorek, 13 kwietnia br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki otworzył wystawę pt. „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa”, przygotowaną z inicjatywy przewodniczącej Komisji Zdrowia senator Beaty Małeckiej-Libery we współpracy z samorządami zawodów medycznych, zaangażowanych w zmagania z pandemią.
Marszałek Senatu otwierając wystawę podkreślił, że jest to symboliczny i skromny hołd Senatu dla wszystkich, którzy poświęcają swoje zdrowie i życie w walce z pandemią. Przypomniał że Senat ogłosił rok 2021 Rokiem Pracowników Ochrony Zdrowia. „W Senacie życie i zdrowie Polaków jest zawsze priorytetem” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki i zapewnił, że Izba zrobi wszystko, co jest w legislacyjnych prerogatywach Senatu, aby zdrowie Polaków miało się jak najlepiej.
Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Senator Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę, że wystawa w Senacie otwierana jest w szczycie trzeciej fali pandemii. „To prawdziwy kryzys i dramat w ochronie zdrowia, wywołany walką z koronawirusem i każdy z pracowników ochrony zdrowia jest jednakowo ważny w tej walce” – podkreśliła senator Małecka-Libera. Przytoczyła dane, z których wynika, że pandemia kosztowała życie ponad 150 pracowników ochrony zdrowia, a COVID-19 był powodem 90 tys. potwierdzonych zakażeń w tej grupie. Senator Beata Małecka-Libera dziękowała także obecnym na otwarciu wystawy przedstawicielom samorządów medycznych za poświęcenie wszystkich medyków w walce z pandemią, a także za wkład w przygotowanie wystawy. Przewodnicząca Komisji Zdrowia poinformowała, że komisja przyjęła projekt inicjatywy ustawodawczej w sprawie chorób zawodowych wywołanych Covid-19 u osób wykonujących zawody medyczne.
Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Krzysztof Madej porównał walkę z pandemią do wojny. „Oczywiście tę wojnę wygramy i liczymy na to, ze ta wojna spowoduje zmiany w systemie ochrony zdrowia na tyle istotne, że podwójnie zwycięzcy wyjdziemy z tego” – powiedział. Zwrócił jednocześnie uwagę na zmęczenie fizyczne, ale także frustrację środowiska medycznego, które ma duże wątpliwości, czy środki, jakie są stosowane w walce z koronawirusem, są adekwatne.
Wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” inauguruje obchody roku 2021 jako Roku Pracowników Ochrony Zdrowia, uchwalonego 2 grudnia 2020 r. Celem wystawy jest nie tylko ukazanie niezwykle trudnej i wyczerpującej pracy medyków, którzy od ponad roku walczą z pandemią, ale także uhonorowanie i docenienie ich wysiłków.
Lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, aptekarze, inspektorzy sanitarni dokumentują na bieżąco swą pracę w dobie pandemii. Codziennie powstają tysiące fotografii, w przejmujący sposób ukazujących ich walkę o zdrowie i życie Polaków. Na wystawie pokazywanych jest kilkanaście z nich. Fotografie te są niezwykle symboliczne: przedstawiają trudną codzienność wszystkich pracowników medycznych, heroiczną walkę z pandemią, zagrożenia na jakie są narażeni, ogromne zmęczenie; jednocześnie zdjęcia te niosą jednak nadzieję i przesłanie, że walka zakończy się wygraną nas wszystkich.
Poza fotografiami na wystawie prezentowane są elementy codziennego wyposażenia medyków: kombinezony, ochraniacze, maski, hełmy, gogle itp. Osobny moduł wystawy poświęcony jest szczepieniom – znajdą się tam strzykawki i fiolki po szczepionkach, przypominany jest także senacki spot, zachęcający do szczepień przeciwko COVID-19.
Wystawa prezentowana jest w holu na I piętrze w gmachu Senatu.