Pierwszy miesiąc e-recepty za nami
Minął ponad miesiąc od dnia, w którym wdrożono w polskich aptekach i punktach aptecznych system e-recepty. W praktyce oznacza to, że teraz niemal każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, jest rejestrowana w systemie i udostępniana pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta oraz na portalu pacjent.gov.pl.
Podsumowania i statystyki po 30 dniach funkcjonowania wyglądają obiecująco:
- 99% aptek i punktów aptecznych w Polsce jest już podłączonych do platformy e-zdrowie (P1) i może realizować recepty elektroniczne
- wpłynęło blisko 190 000 e-recept, z czego aż 2/3 z województwa mazowieckiego
- obecnie 102 placówki lecznicze z 73 miast w Polsce wystawiają pacjentom elektroniczne recepty i liczba ta każdego dnia rośnie, gdyż do systemu e-zdrowie podłączane są sukcesywnie kolejne podmioty.
- recepty elektroniczne otrzymało dotychczas ponad 32 000 pacjentów.
Obecnie pacjenci mogą monitorować, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają e-recepty. Informacja o nich pojawia się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl. Lekarze mogą wystawiać elektroniczne recepty, gdy tylko dopełnią formalności związanych z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu e-zdrowie (P1).
Cel został osiągnięty, przed nami kolejne
Cel na rok 2019 to włączenie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć, czyli miejsc, gdzie będą wystawiane e-recepty do systemu e-zdrowie tak, aby wszyscy lekarze mogli wystawiać swoim pacjentom elektroniczne recepty. Wierzę, że ten cel zrealizujemy, gdyż środowisko medyczne w Polsce jest otwarte na wdrażanie nowych rozwiązań. Naszą rolą jest zadbanie o to, aby korzyści z nich płynące były widoczne dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych – mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację.
Minister Zdrowia podkreślił, że strategia stopniowego wdrażania e-recepty w Polsce została zbudowania w oparciu o doświadczenia innych krajów, które pokazują, że duże projekty informatyczne w ochronie zdrowia należy realizować etapami. Dlatego głównym zadaniem w 2018 r. było zbudowanie sieci akceptacji do realizacji e-recept. W praktyce chodziło o to, aby każdy pacjent wychodzący od lekarza z e-receptą miał 100% gwarancję, że zrealizuje ją w dowolnej aptece w Polsce. To zadanie zostało wykonane dzięki partnerskiej współpracy ze środowiskiem farmaceutycznym.