Podsumowanie Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza 2018 oraz międzynarodowej konferencji V4 PharmForum
Dwa wydarzenia, dwie konferencje i eksperci z różnych zakątków Europy – tak wygląda bilans tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza oraz międzynarodowej konferencji V4 PharmForum. Honorowy patronat nad wydarzeniami objął Minister Zdrowia.
„Naszą ambicją jest, aby dwa miliony polskich pacjentów codziennie odwiedzających apteki, miało dostęp do nowoczesnych usług farmaceutycznych, wzorem pacjentów z wielu europejskich krajów. Naszą ambicją jest również to, aby potencjał farmaceutów został wykorzystany. Aby ranga naszego zawodu stale rosła. Wierzymy, że już wkrótce będzie to możliwe. Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek byliśmy!” – takim przesłaniem rozpoczęły się 14. obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która była organizatorem obu wydarzeń, zwróciła się do obecnych w warszawskim Teatrze Palladium gości, ale również do wszystkich farmaceutów.
„Wyzwania zawsze niosą ze sobą zmianę. Zmiana wymaga od nas wszystkich ciężkiej pracy. Ale wiemy, że warto się zmieniać. Warto być aktywnym. Warto mieć jasno określone cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. Właśnie w ten sposób od kilku lat funkcjonuje nasza organizacja. Nasz zespół jest aktywny w wielu obszarach. Mamy za sobą kilkaset debat i spotkań z decydentami. Zabieramy głos podczas kluczowych wielogodzinnych dyskusji na temat kształtu sektora aptecznego, które odbywają się w polskim Parlamencie. Co ważne, dyskusji budowanej na merytoryce i argumentacji, a nie na pokrzykiwaniu i niepotrzebnych emocjach. O tym, że się zmieniamy świadczy również formuła dzisiejszego i jutrzejszego spotkania. Będzie więcej merytoryki, ponieważ stawiamy na rozwój. A żeby móc się rozwijać, musimy korzystać z doświadczeń europejskich. Stąd obecność naszych znakomitych gości zagranicznych, których z tego miejsca serdecznie pozdrawiam.”
Europejskie doświadczenia i goście specjalni
27. września 2018 roku konferencję naukową rozpoczął wykład Oksany Pyzik z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, która przedstawiła wyzwania i możliwości jakie stawia przed farmaceutami nowa era w farmacji. Farmaceuci muszą być przygotowani na wiele wyzwań, które swoim zasięgiem będą obejmować wiele obszarów opieki zdrowotnej – od zmiany klimatu, przez wciąż nowe nawyki konsumenckie i trendy cyfrowe, po globalne zagrożenia bezpieczeństwa pacjentów, takie jak niespełnianie norm czy sfałszowane leki. Receptą na problemy, według prelegentki, jest odpowiednie planowanie, przewidywanie i optymalizowanie polityki zdrowotnej, która w pierwszej kolejności powinna postawić na odpowiednio wykształconych pracowników ochrony zdrowia. Ilaria Passarani – sekretarz generalny PGEU w swoim wystąpieniu potwierdziła te założenia. Przedstawiając strategię polityki zdrowotnej w krajach europejskich jako priorytet wskazała zwiększenie rozpoznawalności usług aptecznych, które powinny stanowić integralną część podstawowych systemów opieki zdrowotnej i propagowanie lepszej integracji farmacji z innymi placówkami opieki zdrowotnej. Luc Besançon, były dyrektor generalny International Pharmaceutical Federation, nakreślił z kolei kształt opieki farmaceutycznej funkcjonującej w wielu krajach w Europie i na świecie. Skupił się szczególnie na temacie szczepień, które z powodzeniem wykonywane są w aptekach m.in. w takich krajach jak: USA, Kanada, Australia, Argentyna, Szwajcaria, Portugalia, Irlandia, Dania czy Francja.
Środowisko farmaceutów dostrzeżone
Zarówno byli jak i obecni ministrowie swoją obecnością podkreślili wysoką rangę wydarzenia. Ciepłe słowa w kierunku samorządu jak i środowiska farmaceutycznego wyrazili m.in. senator Konstanty Radziwiłł czy wiceminister zdrowia Marcin Czech. W uroczystości obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, uczestniczyło wiele ważnych osobistości świata farmacji i ochronny zdrowia, przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, firm i urzędów mających wpływ na kształt polskiego rynku aptecznego. Nie zabrakło również wybitnych farmaceutów i przyjaciół farmacji, którzy zostali odznaczeni lub wyróżnieni. Należące już do tradycji wręczanie medali i odznaczeń prezydenckich, ministerialnych i samorządowych odbyło się w bardzo uroczystej formie. W tym roku tego zaszczytu dostąpiło 45 osób.
Grupa Wyszehradzka w Polsce
Piątek 28. września 2018 należał również do gości z zagranicy, którzy podczas Międzynarodowej Konferencji V4 PharmForum prezentowali lokalne realia, problemy i rozwiązania, które dotykają apteki i farmaceutów. Lubomír Chudoba, prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej, przedstawił sytuację na lokalnym rynku farmaceutycznym skupiając się na sytuacji ekonomicznej aptek. Prezes Słowackiej Izby Aptekarskiej – Ondrej Sukel’ podjął się przedstawienia problemu braku leków, zaprezentował rozwiązania, które wprowadzono na Słowacji w celu eliminacji tego problemu. Z kolei sekretarz Węgierskiej Izby Aptekarskiej Attila Horváth – Sziklai podjął się dogłębnej analizy zmiany struktury własności aptek, a także funkcjonowania systemu kontroli farmaceutów na Węgrzech. Serię wykładów zakończył Michał Byliniak prezydent-elekt the Pharmaceutical Group of the European Union, a także wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w Polsce, który pokazał z czym tak naprawdę mierzą się polscy farmaceuci, co osiągnęli i co ich czeka w przyszłości.
„Do tej pory nie było nas w rozważaniach na temat polityki lekowej. Jesteśmy w tym dokumencie bardzo wyraźnie pokazani. Wreszcie została doceniona rola farmaceutów w systemie ochrony zdrowia” – mówił.
Opisując plany wdrożenia opieki farmaceutycznej Michał Byliniak wskazał, że prace zespołu ds. pilotażu opieki farmaceutycznej cały czas są w toku. Wspólnie z resortem zdrowia opracowywane jest rozwiązanie elektroniczne do wsparcia procesu prowadzenia przeglądów lekowych. Zainteresowanie doradztwem farmaceutycznym w Polsce wzrosło niewspółmiernie do tego, co jest obecnie przewidziane przepisami. Aptekarze wyrażają ogromy entuzjazm i zaciekawienie tym tematem. Jesteśmy o krok od tego, aby pierwsze takie usługi zostały wdrożone. Polskie apteki przygotowują się również do wprowadzenia dyrektywy antyfałszywkowej oraz poszczególnych rozwiązań w ramach e-Zdrowia.