Merytoryka, wyjątkowi goście, europejskie doświadczenia. Ogólnopolski Dzień Aptekarza w nowej formule
Oficjalne 14. obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza w 2018 roku odbędą się 27. września, dzień po kalendarzowym święcie Kosmy i Damiana, prekursorów farmacji klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów. Naczelna Izba Aptekarska, która co roku organizuje uroczystą galę z tej okazji, w tym roku zaprasza do Teatru Palladium w Warszawie. Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza będą połączone z międzynarodową konferencją V4 PharmForum w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która odbędzie się 28. września w tym samym miejscu.
Ogólnopolski Dzień Aptekarza, obchodzony przez samorząd aptekarski od wielu lat, stał się świętem całego środowiska farmaceutycznego. Co roku w uroczystościach w Warszawie biorą udział nie tylko aptekarze z całej Polski, ale także parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, instytucji państwowych i środowisk akademickich, duchowni z Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz działacze samorządów zawodów zaufania publicznego.
Główna część tegorocznych obchodów rozpocznie się o godzinie 10.30 w warszawskim Teatrze Palladium przy ul. Złotej 9, gdzie wszystkich gości przywita prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. W tym roku swoją wiedzą podzielą się osobistości świata farmacji z całej Europy. Konferencję rozpocznie farmaceutka z Wielkiej Brytanii, Pani Oksana Pyzik, członkini Royal Pharmaceutical Society a także wykładowczyni UCL School of Pharmacy – jednej z najwyżej ocenianych szkół kształcących farmaceutów w Wielkiej Brytanii. Przedstawi obraz współczesnej farmacji na świecie. Następnie na scenie będzie gościć pochodząca z Włoch farmaceutka Illaria Passarani – która pełni funkcję sekretarz generalnej Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU), organizacji skupiającą społeczności farmaceutów z 32 krajów Europy. Jej zadaniem jest reprezentacja interesów swoich członków, monitoring prawodawstwa oraz inicjatyw związanych z rynkiem farmaceutycznym na poziomie unijnym. Illaria Passarani przedstawi wykład na temat europejskiego rynku aptek, skupi się na szansach i możliwościach, które w swoim zasięgu mają farmaceuci. Część merytoryczną konferencji swoim wystąpieniem na temat wyzwań, które stoją przed aptekami ogólnodostępnymi zakończy Luc Besançon, były dyrektor zarządzający International Pharmaceutical Federation, który funkcję tę pełnił przez ponad 4 lata. Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP) jest globalną federacją zrzeszającą krajowe związki i stowarzyszenia farmaceutów, w sumie 137 organizacji, reprezentuje trzy miliony praktyków i naukowców z całego świata.
Około godziny 14 biuro prasowe Naczelnej Izby Aptekarskiej zaprosi wszystkich dziennikarzy na briefing prasowy. Plan obchodów przewiduje także oficjalną część, którą jest tradycyjne i uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i samorządowych osobom zasłużonym dla farmacji i ochrony zdrowia. To będzie również czas dla gości, którzy będą mogli wygłosić swoje okolicznościowe przemówienia.
100 lat niepodległości – farmaceuci pamiętają
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prezentowana we foyer teatru, której głównym bohaterem jest Leopold Skulski – farmaceuta, były premier polskiego rządu, działacz polityczny i społeczny, przedsiębiorca aktywnie uczestniczący w życiu zawodowym i publicznym przełomu XIX i XX wieku. Był on postacią wybitną, zarówno w wykonywanym przez siebie zawodzie farmaceuty, jak i w sprawowaniu funkcji publicznych, politycznych, gospodarczych i społecznych. Ekspozycja przygotowania przez Główną Bibliotekę Lekarską jest swoistą efektowną kroniką wydarzeń z życia Leopolda Skulskiego.
V4 PharmForum – konferencja wyszehradzkiej grupy farmaceutycznej
Naczelna Rada Aptekarska w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza poszła o krok dalej organizując prestiżową konferencję V4 PharmForum, która odbywa się w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Grupa Wyszehradzka skupia Polskę, Czechy, Słowację oraz Węgry, jej celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami, konsultowanie, wspólne rozwiązywanie problemów i poszukiwanie najlepszych rozwiązań. W ramach spotkania, które będzie miało miejsce także w Teatrze Palladium, 28. września br. swoje wykłady wygłoszą najważniejsze osobistości reprezentujące farmaceutów w zrzeszonych krajach. Będzie to Lubomír Chudoba – prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej, który przedstawi sytuację na lokalnym rynku farmaceutycznym skupiając się na sytuacji ekonomicznej aptek. Prezes Słowackiej Izby Aptekarskiej – Ondrej Sukel’ podjął się przedstawienia problemu braku leków na rynku aptecznym. W ramach wykładu zaprezentuje rozwiązania, które wprowadzono na Słowacji w celu eliminacji tego problemu. Dyrektor Węgierskiej Izby Aptekarskiej Attila Horváth – Sziklai podejmie temat zmian struktury własności aptek, a także funkcjonowania systemu kontroli farmaceutów. Seria wykładów zakończy się przedstawieniem przyszłościowej wizji farmacji i rynku aptecznego. Zaprezentuje ją Michał Byliniak – prezydent-elekt Pharmaceutical Group of the European Union, a także wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w Polsce. V4 PharmForum zakończy się panelem dyskusyjnym, w którym udział wezmą zgromadzeni goście.
Naczelna Rada Aptekarska dołożyła wszelkich starań, aby oba wydarzenia reprezentowały najwyższy poziom merytoryczny, zachowując jednocześnie tradycję i formę uroczystych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Zdrowia.