OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ APTEKARZA 2017
Środa, 11-go października 2017 roku była dniem szczególnym dla farmaceutów z całej Polski. Tego dnia aptekarze zebrali się najpierw na Mszy Św. w Bazylice p.w. Świętego Krzyża w intencji farmaceutów i ich rodzin, a następnie w teatrze Capitol w Warszawie, aby uczcić jeden z najważniejszych dla nich dni w roku – Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Tegoroczne Ogólnopolskie obchody, jak co roku, od 14 lat, organizowała Naczelna Izba Aptekarska a patronat honorowy objął Minister Zdrowia.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podsumowała ostatni rok w branży. Mówiła o przyszłości i wyzwaniach rynku. Obchody zbiegły się ze 100 dniową rocznicą wejścia w życie „Apteki dla Aptekarza”, czyli nowelizacji Prawa Farmaceutycznego:
„100 dni. Dokładnie tyle czasu minęło od momentu wejścia w życie przepisów potocznie zwanych „Apteką dla Aptekarza”. Wielu farmaceutów czekało na tę chwilę przeszło ćwierć wieku. Już dziś wiemy, że zaledwie po trzech miesiącach obowiązywania tej regulacji widać jej pierwsze pozytywne efekty. Oprócz stabilnego poziomu cen leków, są nimi równowaga i widoczne uspokojenie sektora aptecznego…”.
Podkreśliła, że wprowadzenie tej ustawy jest ogromnym kredytem zaufania dla zawodu farmaceuty i powinno wzbudzać jeszcze większe poczucie odpowiedzialności. Do ustawy odniósł się również zaproszony poseł Tomasz Latos:
„Chcę też nawiązać do tych chwil, które przeżywaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Chylę czoła przed Państwa determinacją, zaangażowaniem, otwartością na współpracę, bo to nie tylko dzięki parlamentarzystom, ale przede wszystkim dzięki Państwa fachowości udało się przyjąć bardzo ważną z punktu widzenia zawodu farmaceuty i przyszłości polskich pacjentów ustawę”.
Wiceszef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos gratulował ustawy, podkreślając, że apteka tak naprawdę nie jest tylko dla aptekarza, ale przede wszystkim dla pacjenta:
„Walczyliście nie tylko o siebie i interes swojego środowiska, pokazując potrzeby i zagrożenia, jakie mogą być, ale walczyliście, by pacjent – i dzisiaj i za kilkanaście lat – mógł mieć poczucie bezpieczeństwa, że nic złego w systemie nie zaistnieje. Myślę, że ta ustawa to zadanie spełnia. Cieszę się, że dzięki wspólnym staraniom ta ustawa została przyjęta i jeszcze raz jej Państwu gratuluję”.
W opinii prezes NRA przed rynkiem, aptekami i farmaceutami w perspektywie są kolejne zmiany:
„Nie mam żadnych wątpliwości, że czekają nas kolejne trudne, ale i ciekawe wyzwania. Takim wyzwaniem z pewnością jest znalezienie sposobu na wykorzystanie potencjału farmaceuty oraz wzmocnienie niezależności i podniesienie rangi naszego zawodu. Wspólnie z naszymi Partnerami pracujemy również nad pilotażem opieki farmaceutycznej oraz wspieramy zmiany legislacyjne, które zapewnią bezpieczeństwo polskich pacjentów.”
Do tematu samorządu aptekarskiego i samych farmaceutów odnosili inni obecni goście. Głos zabrał między innymi wiceminister zdrowia Marcin Czech, przedstawiciel Archidiecezji Warszawskiej ks. Władysław Duda, czy w imieniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego – Romuald Łanczkowski, który wspomniał historię aptekarstwa polskiego, wzloty i upadki, jak również zapewniał o tym, jak wielkie znaczenie ma farmacja, jej wyzwania oraz problemy dla obecnej władzy.
Wielka Brytania wzorem opieki farmaceutycznej, aptekarz partnerem
Formuła dotychczasowych obchodów została zmieniona, poszerzono ją o część merytoryczną, gdzie swoje stanowiska prezentowali zaproszeni prelegenci z Europy. Nowa forma i konferencja naukowa zostały przyjęte entuzjastycznie przez zaproszonych i spotkały się z dużym zainteresowaniem. Wykłady przedstawicielek Pharmaceutical Group of The European Union oraz National Health Service. Jurate Svarcaite, Nadia Bukhari oraz Akila Ahmed to farmaceutki z pokaźnym doświadczeniem zarówno samorządowym, jak i zawodowym. W bardzo obrazowy sposób przedstawiły politykę farmaceutyczną między innymi w Wielkiej Brytanii, ale również na przykładzie innych państw europejskich, rozwiązania systemowe, które przyczyniły się do rozszerzenia opieki farmaceutycznej, podniesienia rangi i roli farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej oraz priorytety, którymi kierują się tamtejsze samorządy. Prelegentki podczas swoich wykładów koncentrowały się przede wszystkim na zobrazowaniu zadań aptekarzy w innych krajach. Mówiły o usługach, które farmaceuci świadczą na rzecz pacjentów, o przeglądach leków, sprawdzaniu poziomu cukru, ciśnienia, wykonywaniu szczepień i organizacji techniczno-lokalowej tych świadczeń i uregulowaniach. Farmaceuta nie jest jedynie handlowcem, który podaje leki z półki, jest partnerem dla lekarza a także pacjenta, spotykają się na regularnych wizytach i są w stałym kontakcie telefonicznym. Farmaceuta to osoba ważna z punktu widzenia polityki zdrowotnej państwa, pacjenta, lekarza czy szpitala.
Obchody okazją do świętowania i wyróżnienia najbardziej zasłużonych przedstawicieli zawodu.
Jak co roku, na scenę zaproszono wybitnych przedstawicieli środowiska i osoby zasłużone dla farmacji i ochrony zdrowia. Odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę „Za zasługi w działalności na rzecz samorządu zawodowego farmaceutów” oraz Odznaki honorowe nadane przez Ministra Zdrowia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” wręczył podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Marcin Czech. Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej wręczyła medale im. Prof. Bronisława Koskowskiego, odznaczenia i tytuły Mecenasa Samorządu Aptekarskiego oraz Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego. Podczas tegorocznych uroczystości odznaczonych zostało blisko 60 osób. Po części oficjalnej zaproszono gości na sztukę teatralną „Dama bije króla” i tym komediowym akcentem zakończono XIV Ogólnopolskie Obchody Dnia Aptekarza.
Patronami i sponsorami były firmy: Pfizer Trading, Grupa Polpharma SA, Servier Polska, Gedeon Richter Polska, Teva Pharmaceuticals Polska, Grupa Adamed, Hurtownia Hurtap, oraz firmę Doctrina.
Patronat medialny objęły redakcje: Aptekarz Polski, Puls Farmacji, Puls Medycyny, Medexpress.pl, Służba Zdrowia, Rynekaptek.pl, MGR.FARM, Farmacja.NET/PL, Gazeta Farmaceutyczna, Polityka Zdrowotna, Manager Apteki, Farmacja Praktyczna.