Leki na przeziębienie nadal będą dostępne bez recepty
W nawiązaniu do artykułu pt. „Leki na katar od stycznia na receptę”, który został opublikowany dzisiaj w dzienniku „Rzeczpospolita”, wyjaśniamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje i wprowadza pacjentów w błąd.
Leki na przeziębienie, które zawierają pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan, nadal będą dostępne bez recepty.
Ponadto:
projekt rozporządzenia nie zakłada, że duże opakowania leków z pseudoefedryną znikną z aptek. Wielkość opakowania zależy od decyzji podmiotu odpowiedzialnego; wprowadzenie nowych przepisów w ustawie – Prawo farmaceutyczne nie wydłuży kolejek do lekarzy.
Co się zmieni
Od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu. Projekt rozporządzenia przewiduje następujący maksymalny poziom tych substancji w lekach:
pseudoefedryna – 720 mg,
kodeina – 150 mg,
dekstrometorfan – 360 mg.
Wskazane dawki są wystarczające, aby terapia była skuteczna i bezpieczna. Proponowana zmiana nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych.
Dlaczego wprowadzamy zmiany
Na rynku występuje zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych. Następnie są one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi.
Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.
Źródło: mz.gov.pl 01.12.2016